Na schůzky

Povinností každého člena oddílu je nosit si pět základních věcí na schůzku:

• KPZ
  • Uzlovačka
  • Šátek
  • Psací potřeby
  • Zápisník
  • Papuče

Na výpravy

Na výpravy by si účastníci měli kromě věcí na schůzku sbalit také:

• Spacák
  • Karimatka
  • Vhodné oblečení
  • Náhradní spodní prádlo a ponožky
  • Pevná obuv
  • Pyžamo
  • Pláštěnka
  • Nádobí
  • Hygiena
  • Kartička pojišťovny
  • Ručník
  • Kapesní nůž
  • Baterka
  • Reflexní páska
  • Vlastní večeře na pátek

KPZ – krabička poslední záchrany, kterou si mohou děti vyrobit samy nebo koupit na tomto odkaze.

Skautská KPZ by měla obsahovat – sirky a škrtátko, březovou kůru, svíčku, spínací špendlík, šitíčko, provázek, tužku a papír, poštovní známku, 50Kč

Uzlovačka – kus cca 1 – 1,5 metru lana o přibližném průměru 5 – 8 milimetrů. Koupíte je v železářství, kutilských potřebách (např. OBI), outdoorových obchodech (např. Huddy sport) a v armyshopech. Konce uzlovačky je třeba zatavit (např. zapalovačem), aby se netřepily. Uzlovačku skauti využijí na vázání uzlů, při vázaných stavbách nebo hrách.

Šátek – jakýkoli šátek (ne skautský krojový šátek!), který se hodí jako pomůcka ke hrám.

Psací potřeby – malé pouzdro, které obsahuje alespoň fixu, propisku a tužku.

Zápisník – deníček nebo trhací blok na poznámky, hry a šifry 😊

Papuče – skauti si je nosí na schůzky v zimních měsících, kdy jsme nejčastěji v klubovně

Svačiny během schůzek nejsou dětem dovoleny, během programu dohlížíme na pitný režim dětí, ale čas na svačiny mají děti před nebo po schůzce.

Pevné boty – sportovní / trekové (nejlépe kotníkové) boty, které nemusí být nepromokavé. Jejich účelem je zpevnění kotníku a podpora chodidla, díky kterému je pohyb v náročných terénech bezpečnější. Dotahování musí být tkaničkové, suchý zip se nedá dostatečně utáhnout a povoluje. U dětí nemá cenu investovat do drahých celokožených pohorek, postačí boty ze syntetických materiálů, které se dají koupit v obchodech se sportovním vybavením.

Doporučená cena: 500 – 1500,-

Doporučení výrobci: Duras, Olang, Fare, Reima, Columbia, Salomon, Keen, Adidas

Gumáky – levná a 100% účinná ochrana před deštěm. Postačí nejobyčejnější gumáky za pár set korun. Kromě obchodů s obuví se dají koupit také v zahradnictví nebo Unihobby.

Pláštěnka – stejně jako u gumáků zde platí, že se jedná o levnou a 100% účinnou ochranu před deštěm. Dětem nemá smysl kupovat drahé bundy s membránou, obyčejná pláštěnka zcela postačí. Co ale rozhodně nedoporučujeme, jsou softshellové bundy, které vodě odolají jen pár minut a poté se chovají jako houba

Batoh – na víkendové výpravy doporučujeme batohy s objemem min. 50 litrů. Je důležité, aby měl batoh nastavitelný zádový systém a před koupí byste měli batoh ideálně vyzkoušet. Dále by měl mít batoh minimálně dva vstupy (vrchní a spodní). Pokud se batoh vyrábí ve více velikostech, pro děti bude vhodná velikost XS nebo S.

Doporučená cena: 1500 – 4000,-

Doporučení výrobci: Gemma, Pinguin, Mammut, Osprey, Deuter, Lowe Alpine, Salewa

Karimatka – doporučujeme levné NEnafukovací karimatky. Na výpravách hrozí, že se karimatka poškodí (při rozcvičce nebo hrách v lese). Další výhodou nenafukovacích karimatek je jejich nízká hmotnost.

Spacák – je vhodné vybírat spacák s komfortem okolo 0°C. Dětem kupte spacák v dospělé velikosti, vydrží jim i několik let bez ztráty kvality.

Nádobí – Ešus, lžíce, hrnek (nerozbitné, podepsané)

Pět základních věcí – šátek, uzlovačka, KPZ, psací potřeby a zápisník, přezůvky

Papkoule – návod na výrobu naleznete v tomto videu.

PRO STARŠÍ (12+ let)

Pohorky – kvalitní boty, které vydrží několik let, nejsou levná záležitost, a proto se vyplatí do nich investovat až ve věku, kdy už tolik noha neroste. Boty by měly být ideálně celokožené, s co nejmenším počtem švů. Dále je vhodné, aby boty měly Gore-Tex membránu a ideálně i podrážku Vibram.

Doporučujeme zejména tyto výrobce: Lowa, Meindl, La Sportiva, Garmont, HanWag, Asolo

Doporučená cena: 2500 – 6000,-

Bunda – kvalitní voděodolná bunda má oproti pláštěnce mnoho výhod – ta hlavní je prodyšnost, další jsou například střih, díky kterému je pohyb mnohem snazší, než pod pláštěnkou. Dalšími výhodami jsou například nižší váha a lepší skladnost, což se projeví hlavně při putování. Rozhodně se nevyplatí kupovat bundy s pofiderní cedulkou ,,waterproof” v obchodech se sportovními potřebami (Sportisimo, Decathlon, Hope-Sport…), většinou se jedná o větrovky z pevnější textilie, která dešti příliš dlouho neodolá. Nákup bundy, stejně jako jakéhokoli dalšího outdoorového vybavení, je nutné provádět v obchodech specializovaných právě na outdoor, nebo alespoň vybírat mezi ověřenými značkami. Opravdu voděodolná bunda bude mít membránu – Gore-tex, DryVent…

Doporučené značky: The North Face, Millet, Marmot, Mammut, Tilak